Tychy znajdują się w południowej części Polski, w województwie śląskim i należą do Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Graniczą z innymi śląskimi miastami, w tym z Katowicami, Bieruniem, Mikołowem. Miasto położone jest przy skrzyżowaniu tras międzynarodowych. W okolicy znajdują się także liczne tereny zielone, w tym Lasy Pszczyńskie. W Tychach działa wiele znanych firm, które mają tu swoje zakłady przemysłowe. Także miasto pełni funkcję sypialni dla tych, którzy pracują w Katowicach i innych okolicznych dużych miejscowościach. Mieszka tu około 129 tysięcy osób.
Coś więcej o historii
Tychy to miasto, które może pochwalić się długoletnią historią. Pierwsze wzmianki na jego temat pochodzą z XV wieku. W XVII Wieku założono tutaj Browar Książęcy, także i dzisiaj kojarzony z miastem. W XIX wieku miasto zaczęło się szybciej rozwijać – otwierano nowe zakłady przemysłowe. Obecnie od 1997 roku działa tu Podstrefa Tyska Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, która przyciąga inwestorów.
Co można robić w Tychach?
Tychy zwykle kojarzone są jako dość młode miasto, ale również i w nim można poświęcić czas na zwiedzanie. Wśród zabytków znajdują się takie obiekty jak: kościół parafialny pod wezwaniem świętej Marii Magdaleny pochodzący z XVIII wieku, zespół pałacowo-parkowy z Parkiem Browarnianym sąsiadujący z zabudowaniami Browaru Książęcego. Także ważnym punktem jest zespół Browaru Obywatelskiego z XIX wieku oraz zespół Huty Paprockiej, który pochodzi z XVIII-XIX wieku.
Dodatkowo też inne znane punkty to Tyskie Muzeum Piwowarstwa oraz Muzeum Miejskie w Tychach prezentujące historię miasta i okolic, znajduje się się w budynku Browaru Książęcego w Tychach, obok Tyskiego Muzeum Piwowarstwa.
Miasto oferuje też inne atrakcje, w tym możliwość uczestnictwa w imprezach kulturalnych, w tym festiwalach, koncertach. Do aktywnego spędzania wolnego czasu zaprasza Ośrodek Wypoczynkowy „Paprocany” przy jeziorze Paprocany i inne obiekty sportowe oraz malownicze okolice.